ABD’li dev yatırım bankası Goldman Sachs, dolar/TL kestirimlerini düşürdü

ABD’li dev yatırım bankası Goldman Sachs, dolar/TL kestirimlerini düşürdü

ABD’li dev yatırım bankası Goldman Sachs dolar/TL varsayımını güncelledi. Dev banka, dolar/TL kestirimlerini aşağı istikametli revize etti. Banka açıklamasında yakın vadede daha fazla kazanım öngörmekle birlikte “Türk Lirası’ndaki pahalanmanın sonlu olabileceği” ikazında bulundu.

3 AYLIK VE 6 AYLIK DOLAR/TL İDDİASI 7 TL

2021 dolar/TL beklentisini paylaşan banka, 2021 yılının birinci 3 ayı için dolar/TL varsayımını 7,50’den 7’ye düşürdü. Banka “Türk Lirası’nın gücü, Döviz rezervlerinin yine biriktirilmesi hedefiyle gerekli bir teşebbüsle nihayetinde sınırlanabilir.” tabirini kullandı.

2021 yılının birinci 6 aylık dolar/TL beklentisini 7,75’den 7’ye düşüren banka 12 aylık kestiriminde ise dolar/TL fiyat iddiasını 8’den 7,50’ye düşürdü.

TÜRK LİRASI’NIN PAHASI ARTACAK MI?

Türk Lirası, yılbaşından bu yana gelişmekte olan piyasalarda dolar karşısında en yeterli performans gösteren para üniteleri ortasında yer aldı. Dolar/TL Cuma günü 7,4170 düzeyinden kapanırken 6 Kasım’daki rekor düşüşten bu yana Türk Lirası yüzde 14’ün üzerinde bedel kazandı. Uzmanlar bu süreçte Türk Lirası’nın pahasının artacağını öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir