İnceleme süreci devam eden Çin aşısında kritik hafta! Aşı olan 10 bin şahıstan yalnızca 34’ü virüse yakalandı

İnceleme süreci devam eden Çin aşısında kritik hafta! Aşı olan 10 bin şahıstan yalnızca 34’ü virüse yakalandı

Türkiye’de sağlık çalışanlarıyla başlayacak aşı uygulaması için son hazırlıklar yapılıyor. Bir yandan da aşının Türkiye’deki faz 3 çalışmalarında sona gelindi. Gönüllüler antikor testine çağrılmaya başlandı. Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, sona gelinen aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Akhan, aşılamanın bir an evvel başlayıp yapılmasının ehemmiyetini vurgulayarak, “Çok az kaldı. 10 bini geçtik aslında 13 bine ulaşmamız bekleniyordu. 40’ı bulursak bitmiş olarak. Datalar sonuçta düzgün toplandı” dedi.

AŞILANAN 10 BİN ŞAHISTAN 34 KİŞİ VİRÜSE YAKALANDI

Türkiye’de faz 3 kapsamında aşılanan 10 bin şahıstan yalnızca 34’ü koronavirüse yakalandı. Brezilya’daki faz 3 çalışmalarında ise aktiflik yüzde 78 olarak açıklandı. En kıymetli data ise aşılanan bireylerin virüse yakalansalar bile hastalığı hafif geçirmeleri.

VİÜRSE YAKALANSA BİLE HAFİF GEÇİRİYOR

Akhan, Brezilya’daki, Çin’den giden aşı çalışmalarıyla ilgili de bilgi paylaştı: “12 bin 400 kişiyi tamamlamışlar ve onlarda 170 şahısta koronavirüs enfeksiyonu gelişmiş. Bu oran bize yüzde 78 olarak yansıdı. Virüse yakalananların hiçbiri ağır ya da orta ağır dediğimiz formda geçirmemiş. Aşıdan fayda görmüşler”

Öte yandan aşının 60 yaş üzerindekilere de itimatla uygulanabileceği söz ediliyor. Çin’in Sinovac aşısının Türkiye’deki faz 3 çalışmalarıyla, Şili, Tayvan ve Singapur sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell lidyabet giriş slot bar grandpashabet fairbahis giriş okey