Son Dakika: ABD’de Kongre binası baskını sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi

Son Dakika: ABD’de Kongre binası baskını sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi

ABD’de 3 Kasım tarihinde yapılan başkanlık seçiminde Demokratların adayı Joe Biden yeni lider seçilirken, Trump seçimde hile olduğu tezlerini bugüne kadar yineledi.

Başkanlık koltuğundaki günleri sayılı olan Trump, dün yaptığı mitingde destekçilerine seslendi. Yapılan mitingin altından Trump destekçileri barikatları aşarak Kongre binasına yürüdü. Burada Trump destekçileriyle polis ortasında arbede yaşanırken, bir bayan vurularak yaralandı.

HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ

Hastaneye kaldırılan bayan yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamazken, şovlarda hayatını kaybeden birinci kişi oldu.

ÖLENLERİN SAYISI 4’E YÜKSELDİ

Öte yandan AP, Kongre binasına baskın sırasında hayatını kaybedenlerin sayısının 4’e yükseldiğini açıkladı.

WASHİNGTON’DA 15 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Yaşanan gelişmelerin akabinde alınan sokağa çıkma yasağı da uzatıldı. Washington‘da 15 günlük acil durum ilan edildi ve sokağa çıkmak yasaklandı. Ayrıyeten şovlarda şu ana kadar 52 kişi gözaltına alındı. Sokağa çıkma yasağına uymayanların ise tutuklanacağı belirtildi.

TRUMP MİSYON MÜHLETİ BİTMEDEN BAŞKANLIKTAN ALINABİLİR

Ayrıyeten ABD mevcut lider Trump’ın misyonu bu ayın sonlarında bitecek ve yerine yeni lider Joe Biden’a bırakacak. Lakin yaşanan olaylardan sonra Trump’ın vazifeden alınması gündeme geldi. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine nazaran; Demokratların iki isim Trump’ın azledilmesi yolunda davette bulunurken, kritik bir isim ise bu fikri göz arkası etmedi.

“DERHAL AZLEDİLMELİ”

Massachusetts’in Temsilciler Meclisi üyesi Ayanna Pressley de “Donald Trump, Temsilciler Meclisi tarafından derhal azledilmeli ve Kongre tekrar toplanır toplanmaz ABD tarafından misyondan alınmalı” dedi.

“YEMİNİMİZİ YERİNE GETİRMELİYİZ”

Trump’ın gayesindeki isimler ortasında yer alan Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Ilhan Omar da azil unsurlarını kaleme aldığı yolunda bir tweet attı. Ilhan Omar, Trump’ın Temsilciler Meclisi tarafından derhal azledilmesi ve ABD Senatosu’nca misyondan alınması gerektiğini belirtti.

Omar, “Onun misyonda kalmasına müsaade veremeyiz. Bu, Cumhuriyetimizi muhafaza sorunudur ve yeminimizi yerine getirmeliyiz” tabirlerini kullandı.

TRUMP: SEÇİM ÇALINDI LAKİN KONUTA DÖNMELİSİNİZ

Trump, TSİ 00.20 sularında Twitter hesabından imajlı bir bildiri paylaştı.

Trump iletisinde, “Biliyorum üzgünsünüz. Seçim zaferi bizden çalındı. Ancak artık konuta dönmek zorundasınız. Huzur gelmeli. Bu hileli bir seçimdi. Nasıl hissettiğinizi biliyorum lakin karşı tarafa koz vermemeliyiz. Sizi çok seviyorum. Çok özelsiniz.” dedi.

NY TİMES: CUMHURİYETÇİ PARTİ MERKEZİNDE PATLAYICI BULUNDU

New York Times’ın haberine nazaran Cumhuriyetçi Parti Genel Merkezi’nde patlayıcı cisim bulundu. Patlayıcının inançlı bir halde etkisiz hale getirildiği belirtildi. Gazete, Demokratların genel merkezinin de boşaltıldığını duyurdu.

TRUMP’TAN ULUSAL MUHAFIZLARA TALİMAT

Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi ve Washington Belediye Lideri Bowser, kente Ulusal Muhafızlar’ın gönderilmesi talep etmişti. Washington Post’ta yer alan habere nazaran Pentagon, Ulusal Muhafızlar’ın Kongre’ye gönderilmesi taleplerini reddetti.

Washington Post’un haberinden kısa müddet sonra Beyaz Saray, Trump’ın Ulusal Muhafızlara “Kongre binasındaki olaylara müdahale etmeleri” tarafında talimat verdiğini duyurdu.

PENSİLVANYA VALİSİ: BU BİR DARBE TEŞEBBÜSÜ

Pensilvanya Valisi Tom Wolf, başşehir Washington’da göstericilerin Kongre binasına girmesini, “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.

Wolf, ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan seçimlerin sonuçlarının resmileştirileceği Kongre oturumunu protesto eden göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesiyle ilgili Twitter üzerinden açıklama yaptı.

“Bugün gördüklerimiz demokrasi değil, darbe teşebbüsü.” tabirini kullanan Wolf, ABD’nin adil ve özgür bir seçim yaptığını ve sonucun belirli olduğunu belirterek, Cumhuriyetçilere şiddeti durdurma davetinde bulundu.

Virginia Valisi, eyalette inanılmaz hal ilan edildiğini duyurdu.

GEORGIA’DA SİLAHLI YÜRÜYÜŞ

BBC’de yer alan habere nazaran Georgia eyaletinin Atlanta kentinde de bir küme Trump taraftarı uzun namlulu silahlarla eyalet binasına gerçek yürüyüşe geçti.

Washington’daki şovda, birtakım şahıslar silah bulundurmaktan ötürü gözaltına alınmıştı fakat Georgia’daki kanunlara nazaran bireylerin açıkça silah taşıma hakkı bulunuyor.

Georgia’da bugün iki senatör koltuğu için seçim düzenlenmişti, Demokratların önde götürdükleri seçimi kazanmaları durumunda ABD Senatosu’nun da denetimini ele geçirecek.

ABD SAVUNMA BAKAN VEKİLİ: WASHINGTON ULUSAL MUHAFIZLARININ TAMAMI ETKİN HALE GETİRİLDİ

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, Washington’daki olaylar üzerine Ulusal Muhafızları aktifleştirdiklerini belirterek, “Personelimiz, Anayasayı ve demokratik idare halimizi korumak üzere yeminlidirler.” açıklaması yaptı.

Miller, yaptığı açıklamada, ABD Genelkurmay Lideri Mark Milley ile birlikte, ABD Lider Yardımcısı Mike Pence, Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, Senato Çoğunluk Önderi Mitch McConnell, Senato Azınlık Önderi Chuck Schumer ve Maryland Temsilcisi Steny Hoyer ile görüştüklerini kaydetti.

Olaylara müdahale etmek üzere Washington Ulusal Muhafızlarının tamamını etkin hale getirdiklerini tabir eden Miller, “Yerel makamların talepleri üzerine gerekli görüldüğü takdirde ek dayanak de vermeye hazırız. Çalışanımız, Anayasayı ve demokratik idare halimizi korumak üzere yeminlidirler ve ona nazaran davranacaklardır.” bildirisini verdi.??????

TWITTER, TRUMP’IN HESABINI 12 SAAT KİLİTLEYECEK

Toplumsal medya devlerinden Twitter, ABD Kongresine düzenlenen baskının akabinde Lider Donald Trump’ın hesabını 12 saat boyunca kilitleyeceğini, ihlallerin devam etmesi durumunda ise hesabını askıya alacağını duyurdu.

Twitter’dan yapılan açıklamada, başşehir Washington’da bugün “görülmemiş ve devam eden şiddetin” akabinde Trump’tan 3 paylaşımını kuralların ihlal edildiği gerekçesiyle kaldırması istendiği belirtildi.

Trump’ın Twitter hesabının 12 saat kilitleneceği söz edilen açıklamada, kelam konusu paylaşımlar kaldırılmadığı ve ihlaller devam ettiği sürece hesabın askıya alınacağını bildirildi.

FACEBOOK VE INSTAGRAM’DAN 24 SAATLİK ERİŞİM PÜRÜZÜ

ABD merkezli toplumsal paylaşım platformu Facebook, Lider Donald Trump’a, Kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları nedeniyle 24 saat boyunca paylaşım mahzuru koyduğunu belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada, “Başkan Trump’ın sayfasında iki adet kural ihlali tespit ettik, bu nedenle bu müddet zarfında 24 saat boyunca paylaşım yapılması engellendi.” sözleri kullanıldı.

Facebook’a ilişkin öteki paylaşım sitesi Instagram da Trump’ın hesabının 24 saat kilitlendiğini duyurdu.

KONGRE, BIDEN’IN BAŞKANLIĞININ TESCİLİ OTURUMUNA DEVAM EDİYOR

ABD Kongresi, Lider Donald Trump’ın destekçilerinin binayı basmasının akabinde orta vermek zorunda kaldığı Joe Biden’ın başkanlığının tescil edileceği oturumuna devam ediyor.

Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, yazılı bir açıklama yaparak bugün ABD demokrasisine yapılan “utanç verici saldırının” Kongreyi Biden’ın başkanlığını onaylama sorumluluğunu yerine getirmekten caydırmayacağını belirtmişti.

Temsilciler Meclisi Demokrat çoğunluk başkanı Steny Hoyer, Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Lider Yardımcısı Mike Pence ile telefonda görüştüğünü belirten Pelosi, “Kongrede bu gece oturuma davam etme kararı aldık.” tabirini kullandı.

PENCE SENATOYA DÖNDÜ, OLAYI KINADI

Senato Lideri sıfatıyla Kongre oturumuna başkanlık eden ve olayların akabinde inançlı bir yere götürülen Mike Pence’in sözcüsü Devin O’Malley de son gelişmelere ait Twitter’dan açıklamada bulundu.

“Başkan Yardımcısı Pence, Senatoya döndü.” tabirini kullanan O’Malley, Pence’in olaylar müddetince hiçbir vakit Kongre yerleşkesinden ayrılmadığını kaydetti.

O’Malley, “Pence, Temsilciler Meclisi ve Senato başkanları, Kongre Polisi, Adalet Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ile Kongrenin güvenliğinin yine sağlanması ve tekrar toplanması için daima irtibat halindeydi.” bilgisini paylaştı.

ABD Lider Yardımcısı Mike Pence, Donald Trump yanlısı protestocuların Kongre binasını basmasını kınadı.

ABD Senatosu, Trump destekçilerinin Kongre binasını basması nedeniyle orta verdiği oturumuna, güvenliğin tekrar sağlanmasının akabinde devam etti.

“Senato Başkanı” sıfatıyla oturumu yöneten Mike Pence, oturumun açılışında yaptığı konuşmada olanları “kara gün” olarak niteledi.

Pence, güvenlik güçlerinin Kongrenin güvenliğini yine sağladığına işaret ederek, “Halk için çalışmalarımız devam ediyor. Bugün burada yaşanan şiddet olaylarını en güçlü biçimde kınıyoruz ve yaşanan can kaybından ötürü üzgünüz.” sözünü kullandı.

Birtakım güvenlik güçlerinin de olaylar esnasında yaralandığını vurgulayan Pence, “Bugün Kongre binamızı birbirine katan şahıslar asla kazanamayacak, özgürlük her vakit kazanacak. Burası hala halkın meskeni. Tekrar toplanan oturumumuzda, demokrasimizin direncine ve gücüne bir defa daha şahitlik edeceğiz.” diye konuştu.

Pence, yaptığı açılış konuşmasının akabinde, “Tanrı burada hizmet eden ve burayı koruyanları kutsasın. İlah, Amerika’yı kutsasın. Haydi işimize dönelim.” dedi.

“BUGÜN YAŞANANLAR ÜLKEMİZİN TARİHİNDE SİLİNMESİ KOLAY OLMAYAN BİR LEKE BIRAKTI”

Senato Çoğunluk Önderi Mitch McConnell, bugünkü oturumda seçim sonuçlarını resmileştirmeyi amaçladıklarının altını çizerek, “Biz hukuksuzluk ve baskılara boyun eğmeyeceğiz. Vazifemizin başındayız. Anayasal vazifelerimizi yerine getireceğiz.” sözlerini kullandı.

Açılışta kelam alan Senato Azınlık Önderi Chuck Schumer ise olanlardan Lider Donald Trump’ı sorumlu tutarak, “Bugün yaşananlar ülkemizin tarihinde silinmesi kolay olmayan bir leke bıraktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

php shell hacklink php shell seobizde.com okey sohbet jigolostreet.xyz uluslararası evden eve nakliyat süperbahis Guvenilir siteler Bahis siteleri şikayet elitcasino giris bets10 giris bodrum escort esenyurt escort beylikdüzü escort avcilar escort betpas kamagra jel