Suudi Arabistan ile Katar ortasındaki hudutların açılması için muahedeye varıldı

Suudi Arabistan ile Katar ortasındaki hudutların açılması için muahedeye varıldı

Kuveyt ve ABD arabuluculuğunda Suudi Arabistan ile Katar ortasında bağların olağanlaştırılması için yürütülen görüşmelerde ilerleme sağlandı ve kara, deniz ve hava sonlarının bu akşam prestijiyle açılması için mutabakata varıldı.

Suudi Arabistan, 5 Ocak’ta Riyad’ın konut sahipliğinde yapılacak olan Körfez İşbirliği Kurulu’na Katar’ı da davet etmişti.

4 ÜLKE 2017’DE KATAR’A AMBARGO UYGULAMIŞTI

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Haziran 2017’de Katar’ı “teröre dayanak vermekle ve bölgeyi istikrarsızlaştırmayı hedefleyen siyasetler gütmekle” suçlamıştı.

Bu dört ülke Katar’a 13 unsurluk bir talep listesi sunmuş ve bunun reddedilmesinin akabinde hem ambargo uygulamaya başlamış hem de diplomatik münasebetleri kesmişti.

Sunulan talepler ortasında Katar’daki Türk askeri üssünün kapatılması, medya kuruluşu El Cezire’nin yayınını durdurması, İran’la bağlantıların zayıflatılması ve Yemen’deki isyancı Husilere takviyenin sonlandırılması da bulunuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell lidyabet giriş slot bar grandpashabet fairbahis giriş okey